Strona główna 9 Holandia 9 Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski?

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski?

sty 25, 2023

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Tak, każda osoba pracująca legalnie w Holandii powinna wiedzieć, że holenderski fiskus korzysta z automatycznego systemu wymiany informacji pomiędzy urzędami skarbowymi z terenu UE. Co to oznacza? Wszelkie dane o dochodach są przekazywane pomiędzy holenderskim urzędem skarbowym a polskim urzędem skarbowym.

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski?

Polski urząd skarbowy uzyskuje dane od holenderskiego urzędu skarbowego

Zasada ta obowiązuje też w drugą stronę. Polski urząd skarbowy otrzymał 14 razy więcej informacji o Polakach pracujących za granicą, niż sama wysłała o obywatelach innych krajów.

Dzięki temu polski urząd skarbowy może dowiedzieć się, ile dany obywatel zarobił (albo ile dostał zasiłku czy emerytury) pracując np. w Holandii, a nawet ile odłożył na koncie. Dlatego tak ważne jest rozliczenia dochodów z Holandii w polskim urzędzie skarbowym składając PIT 36 z załącznikiem ZG, w którym uwzględnione są dochody z zagranicy.

Podsumowując osoby pracujące sezonowo, podatnicy, którzy kwalifikują się do ulg mogą liczyć na pełny zwrot podatku z Holandii.

Czy rozliczyć się samodzielnie?

Rozliczenie podatku z Holandii nie jest takie trudne jak się niektórym wydaje. Warto jednak zlecić rozliczenie firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. Wtedy będzie pewność, że przed holenderskim urzędem skarbowym zastosowano wszystkie możliwe ulgi i odliczenia.

Co zyskamy? Korzystny zwrot podatku z Holandii. Pamiętajmy, że Belastingdienst ma informacje na temat naszego dochodu oraz w jakiej wysokości odprowadzony został podatek dochodowy.

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Ulgi podatkowe w Holandii

Ulgi wpływające na zwrot podatku z Holandii:

  • ogólne prawo do ulg (90 % dochodów globalnych stanowi dochód z Holandii),
  • ulga rozłąkowa na współmałżonka lub partnera fiskalnego,
  • ulga na dziecko do 12-go roku życia,
  • ulga pracownicza Arbeitskorting.

Rozliczenie podatku z Holandii

Nie unikajmy holenderskiego urzędu skarbowego, jest on zobowiązany wypłacić nam nadpłatę podatku. Belastingdienst może też wysyłać wezwania do rozliczenia, gdyż pracując w Holandii należy pamiętać, że w większości sytuacji istnieje obowiązek rozliczenia. Zwrot podatku z Holandii zależy od tego w jakiej wysokości osiągnąłeś dochód, w jakim okresie pracowałeś na terenie Holandii oraz jak wysoko był odprowadzony podatek dochodowy.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Podatek od dochodów

Podatek dochodowy jest nieodzowną częścią naszej pracy. Co ważne z wynagrodzenia pracowniczego pracodawca zobowiązany jest odprowadzać zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Nie każda osoba pracująca na terenie tego kraju może otrzymać zwrot podatku z Holandii.

Rezultatem w zeznaniu podatkowym może być zwrot podatku z Holandii lub dopłata do urzędu skarbowego. Jeśli spodziewasz się zwrotu wyższego niż 14€ lub dopłaty większej niż 45€ (dotyczy pracy w/przed 2022 roku) masz obowiązek rozliczenia, od 2023 pracujący w Holandii mają obowiązek rozliczenia jeżeli spodziewają się zwrotu wyższego od 17 Euro oraz dopłaty większej od 51 Euro.

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Rozliczenie w Polsce

Wykazanie dochodów w Polskim urzędzie

Dochody uzyskane w Holandii należy również wykazać przed polskim urzędem skarbowym, ponieważ jako rezydenci podatkowi w Polsce mamy obowiązek poinformować polską skarbówkę o dochodach globalnych składając PIT 36 z zał. ZG. Złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej przed polskim urzędem skarbowym spełnia w pełni obowiązek rozliczenia się.

Wraz z początkiem 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Szczegóły na temat tej ulgi opisano w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podsumowując, będzie mogła ona być odliczana w zeznaniu podatkowym w wysokości 1360 zł. Polski urząd skarbowy może pozyskać informację o uzyskanych dochodach z innego kraju i wezwać do rozliczenia tych dochodów w Polsce.

Zwrot czy nadpłata

Nowe regulacje będą stosowane w odniesieniu do dochodów osiągniętych w 2021 roku (w momencie rozliczenia rocznego za 2021 rok, tj. w 2022 roku). Może się okazać, że otrzymasz zwrot podatku z Holandii, a w Polsce trzeba będzie zapłacić dopłatę.

Ze względu na uściślenie polityki podatkowej polski urząd skarbowy chętnie korzysta ze wszystkich instrumentów służących odzyskiwaniu podatku należnego.

Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczamy w zeznaniu rocznym przed polskim fiskusem z zastosowaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości.

Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Odpowiada TimeTax

TimeTax - zwrot podatku od wynagrodzenia

Podsumowując... Od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Czas ten zaowocował, doświadczeniem, które przekłada się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% online. Dzięki naszej aplikacji będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć.

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji, każdą deklarację sporządza nasz specjalista, a dodatkowo możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku. Wypełniając deklaracje podatkowe naszych klientów, uwzględniamy wszystkie czynniki, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego Cię rezultatu rozliczenia. Z nami zanim powierzysz nam formalności związane z odzyskaniem podatku możesz sprawdzić czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Holandii.

Więcej wpisów na temat życia i systemu podatkowego w Holandii

4.6/5 (5)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też