Strona główna 9 Holandia 9 Podatek drogowy Holandia

Podatek drogowy Holandia

gru 22, 2022

System oraz zasady życia społecznego w Holandii często bardzo różnią się od zasad naszych polskich. Jedną z takich zasad jest kto i kiedy powinien płacić podatek drogowy w Holandii. Wysokość podatku drogowego jest zależna od kilku czynników.

Osobom wyjeżdżającym do pracy na teren Niderlandów, często trudno zapoznać się z zasadami funkcjonowania obywateli w tym kraju. Warto się jednak z tymi zasadami zapoznać jeszcze przed wyjazdem, unikniemy w ten sposób różnych kłopotów, w tym możliwych kar/mandatów w trakcie kontroli drogowej.

Podatek drogowy Holandia rodzaje

Systemy płacenia podatku drogowego

Jedną z takich różnic są zasady płacenia za podatek drogowy w Holandii. Istnieją dwa rodzaje podatku drogowego.

Pierwszy to podatek BPM – czyli podatek samochodowy belasting van personenauto’s en motorrijwielem, każdy posiadacz samochodu ma obowiązek zapłacić bpm. Jest to rodzaj jednorazowej opłaty rejestracyjnej od pojazdów silnikowych, której podlegają wszystkie pojazdy rejestrowane w Holandii, jeśli zakupiono nowe auto to ta opłata jest już wliczona do ceny katalogowej pojazdu.

Drugi rodzaj podatku drogowego to podatek MRB motorrijtuigenbelasting, obowiązuje wszystkich użytkowników niderlandzkich dróg, którzy w świetle prawa są mieszkańcami Holandii. Nie ma znaczenia, w jakim kraju dokonano rejestracji danego pojazdu.

ile wynosi podatek drogowy Holandia

Ile wynosi w Holandii podatek drogowy? Jak obliczyć podatek drogowy?

To ile wynosi podatek drogowy od pojazdów mechanicznych zależy od kilku czynników:

  • regionu w którym mieszkamy,
  • masy własnej samochodu – im większy samochód (jego masa) tym będzie wyższy podatek. Ważna jest tutaj masa samochodu/ waga samochodu,
  • rodzaj paliwa – zleży emisji zanieczyszczeń spalanego paliwa – w tym zakresie najmniej korzystnie wypadają właściciele samochodów z silnikiem diesla bez filtra cząstek stałych. Oznacza to., że im większa emisja zanieczyszczeń tym większy podatek zostanie naliczony a najkorzystniej posiadacze samochodów elektrycznych. Czyli korzystnie poruszać się samochodem z niewielką emisją dwutlenku węgla.
  • przeznaczenie pojazdu zarejestrowanego w Holandii – jeśli samochód jest używany w celach służbowych, np przewóz pracowników czy taksówka, wówczas podatek drogowy analogicznie będzie wyższy, niż jeżeli samochód użytkujemy prywatnie.
Po co płacić podatek drogowy w Holandii

Dlaczego opłacany jest podatek drogowy w Holandii

Głównym celem, na jaki przeznaczona jest ta danina jest utrzymanie dróg publicznych, oczywiście w tym celu ujęto także renowację publicznych dróg. Oczywiście do konieczności opłacania tego podatku przyczyniają się także powody środowiskowe, stąd też uzależnienie wysokości opłaty od rodzaju silnika, typu pojazdu silnikowego, typu paliwa jego przeznaczenia.

Czy muszę płacić podatek drogowy Holandia

Kto musi zapłacić podatek drogowy?

Obowiązek zapłacenia podatku MRB spoczywa na każdym właścicielu samochodu, który przebywa w Holandii dłużej niż 3 miesiące, wówczas ma on też obowiązek rejestracji pojazdu, jest to tożsame z meldunkiem.

Działa ta sama zasada jeśli chodzi o zameldowanie w Holandii – jeśli przebywamy na terenie tego kraju dłużej niż 3 miesiące mamy obowiązek meldunkowy – przy czym nie ma przewidzianych kar za brak zameldowania po upływie 3 miesięcy.

Natomiast za niepłacenie podatku drogowego po upływie tego czasu już tak, może zostać nałożona karta administracyjna oraz mandat w wysokości od 100 – 300 €. Dodatkowo musimy opłacić zległy podatek za okres, w jakim nie dokonaliśmy płatności. Kontrole auta na obcych tablicach (nie Holenderskich) są częste. A do sytemu holenderskiego możemy trafić nawet nie wiedząc o tym, czy to za sprawą zdjęcia z radaru lub kontroli tablic na parkingu.

Zatem jeśli świadomie podejmiemy decyzję nie meldowania się w Holandii po upływie 3 miesięcy i nie zadeklarujemy chęci opłacenia podatku MRB w razie kontroli możemy się zdziwić jak długi okres przebywania na terenie Niderlandów urząd będzie nam w stanie udowodnić i zaległy podatek trzeba będzie opłacić.

Aby obliczyć podatek drogowy (podatek MRB) można skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie urzędu skarbowego. Kalkulator ten jest przeznaczony tylko tego by obliczyć podatek drogowy. Obliczenie wysokości podatku wymaga uwęglenia wszystkich zmiennych, które mają wpływ na wysokość podatku drogowego. Takie jak waga pojazdu itd.

kary za nieopłacenie podatku

Konsekwencje nie zapłacenia podatku drogowego (podatku MRB) w holandii:

Dany kierowca który decyduje się na niepłacenie podatku drogowego robi to na własną odpowiedzialność. Nie zapłacenie podatku drogowego po upływie 3 miesięcy na terenie Holandii niesie ze sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Każdy kto świadomie decyduje się na niezarejestrowanie auta i nie płacenie za podatek drogowy, musi się liczyć z tym, że w razie kontroli zostanie na niego nałożona kara administracyjna. To jest mandat od 100 do 300€ oraz nakaz zapłaty zaległości za podatek drogowy za cały okres przebywania w Holandii. To, że nie mamy świadomości, że trafiliśmy do Holenderskiego sytemu, nie oznacza, że tak się nie stało.

3 miesiące bez podatku

Kto nie musi płacić podatku drogowego w Holandii

Z podatku zwolnione są wszystkie osoby które przebywają w Holandii krócej niż 3 miesiące. Jeśli jedziesz do Holandii swoim samochodem np. po to by szukać pracy, możesz nie płacić podatku. Po pływie 3 miesięcy możesz wrócić do kraju, lub zarejestrować samochód, jest to z reguły zbieżne z zameldowaniem na terenie Holandii.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Jak zapłacić podatek drogowy Holandia:

Sama procedura jest dość prosta, ściągamy ze strony Belastingdienst odpowiedni formularz zgłoszenia samochodu, druk ten należy wypełnić. Dokument ten odsyłamy na adres podany na formularzu zgłoszeniowym adres, razem z kopią dowodu rejestracyjnego. Urząd ma czas ok. 8 tygodni na opracowanie zgłoszenia i wysłanie odpowiedzi na adres zamieszkania z informacją o wysokości naliczonego podatku.

wyrejestrowanie samochodu holandia

Jak i kiedy przestać płacić podatek drogowy Holandia

Kiedy planujesz powrót do kraju, wówczas odpowiednio wcześniej musimy zgłosić wyrejestrowanie auta, procedura wygląda bardzo podobnie jak przy rejestracji. Ze strony Belastingdienst pobieramy specjalny formularz - deklaracja odnośnie podatku, który należy wypełnić i odesłać na adres urzędu, podany w formularzu. Urząd skarbowy na ok. 8 tygodni na odpowiedź.

TimeTax - zwrot podatku od wynagrodzenia

Od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Ten czas zaowocował, doświadczeniem. Przekładającym się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.

W TimeTax uzyskamy dla Ciebie zwrot podatku z Niemiec, zwrot podatku z Holandii, ale także zwrot podatku z Belgii. Wypełniając deklaracje podatkowe naszych klientów, uwzględniamy wszystkie czynniki, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego Cię rezultatu rozliczenia. Z nami zanim powierzysz nam formalności związane z odzyskaniem podatku sprawdzisz czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Holandii.

lider rozliczeń podatku timetax

Rozliczenie podatku z Holandii online

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% online. Dzięki naszej aplikacji będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć.

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji, każdą deklarację sporządza nasz specjalista. Dodatkowo, możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku.

Więcej wpisów na temat życia i systemu podatkowego w Holandii:

4.8/5 (9)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też