Strona główna 9 Holandia 9 Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce?

Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce?

lut 3, 2023

Tak, osoba która ma status rezydenta w Polsce, legalnie pracowała w Holandii i ma mieszane dochody (część z Polski, część z Holandii) powinna pamiętać o wykazaniu wszystkich dochodów w zeznaniu rocznym. Dochody z Holandii (i każdego innego kraju) powinny być ujęte w PIT 36/ ZG i przesłane do polskiego urzędu skarbowego.

Nawet jeśli na terenie Polski nie uzyskałeś dochodu w Polskim Urzędzie Skarbowym musisz złożyć tzw. rozliczenie zerowe.


Uzyskałeś dochody z Holandii? Szukasz szybkiej i łatwej metody rozliczenia? Skorzystaj z platformy TimeTax Online! Dzięki niej w prosty sposób złożysz zeznanie w Polsce, w Holandii, a nawet uzyskasz zaświadczenie o dochodach!

Sprawdź szczegóły klikając:

TimeTax OnlineZwrot podatku z HolandiiRozliczenie PIT36 ZG w Polsce

Pomiędzy Polską a Holandią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zapisy w tej umowie zobowiązują podatnika aby wykazał dochody z Holandii również w zeznaniu rocznym do polskiego urzędu skarbowego. W tym celu należy skorzystać z załącznika ZG.

Czy powinienem wykazać dochody z Holandii w Polsce?

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Ograniczenie ulgi abolicyjnej w Holandii najmocniej odczują osoby wyjeżdżające do pracy do Holandii na krótki okres. Pracownicy sezonowi uzyskujący dochody w obu krajach jednocześnie pozostający polskimi rezydentami podatkowymi, muszą liczyć się w koniecznością dopłaty różnicy pomiędzy obowiązującym podatkiem w Polsce, a w Holandii.

Teraz ulga abolicyjna będzie stosowana maksymalnie do kwoty 1360 zł (różnica między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją). Mimo wszystko, uwzględniając ulgę w polskim zeznaniu, najczęściej jesteśmy w stanie zmniejszyć naszą należność do urzędu. Dopłata do Urzędu Skarbowego w takich przypadkach powinna być mniej dotkliwa.

Czym skutkuje nie wykazanie holenderskich dochodów w zeznaniu w Polsce?

Brak złożonego zeznania podatkowego w Polsce najprawdopodobniej uniemożliwi podatnikowi zdobycie zaświadczenia o dochodach. Dokumentu tego przeważnie wymaga Belasting (holenderski urząd skarbowy) przy rozliczeniu podatku w Niderlandach. Wspomniane zaświadczenie potwierdza bowiem czy podatnik posiada na terenie Holandii prawo do ulg podatkowych tj. czy 90% jego dochodu globalnego w roku podatkowym było uzyskanych ze stosunku pracy na terenie Holandii. Jeżeli potwierdzimy że ulgi nam przysługują – wynik rozliczenia w Holandii będzie o wiele korzystniejszy.

Nie wykazanie dochodów z Holandii to także proszenie się o kłopoty. Nie dość, że urzędnik może nie chcieć opieczętować zaświadczenia o dochodach, to również może wezwać podatnika do złożenia korekty zeznania PIT, a nawet nałożyć na niego karę za zatajenie danych. Wówczas należy niezwłocznie złożyć korektę rozliczenia podatkowego i ustosunkować się do wezwania z fiskusa.

Pamiętaj! Zarówno urząd Holenderski jak i Polski do 5 lat może “wrócić” do rozliczenia. Dzieje się tak kiedy podczas wymiany informacji podatkowych na terenie Unii Europejskiej jeden urząd poinformuje drugi o dochodach jakie zostały wykazane (lub nie wykazane) w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Opisujemy ten proces w artykule Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Zachowuj zatem wszystkie swoje dokumenty podatkowe!

logo TimeTax

TimeTax – profesjonalna pomoc w rozliczeniu podatku

Zastanawiasz się czy składać zeznanie w Niderlandach? Rozliczenie podatku z Holandii najczęściej skutkuje sporym zwrotem. Już teraz sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Pomoże Ci w tym bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję! W TimeTax formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z Belastingdienst.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo kontakt@timetax.pl.

Osobom pracującym w Holandii proponujemy podobne wpisy:

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii
  2. Czy można wyrobić numer BSN w Holandii dla partnera?  
  3. Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?
  4. Kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?
  5. W jaki sposób odbiorę swój zwrot podatku z Holandii?
  6. Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii?
  7. Jakie koszty mogę odliczyć od podatku w Holandii?
  8. Jakie ulgi mogę odliczyć rozliczając podatek w Holandii?
  9. Jak odzyskać Jarograf z Holandii?
  10. Za jakie lata mogę dostać zwrot podatku z Holandii?
  11. Czy rozliczając podatek z Holandii muszę wykazać dochody z innych krajów?
  12. Jakie znaczenie ma meldunek w Holandii?               
  13. Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Holandii?              
  14. Ulga abolicyjna w Holandii 2023/2024 – jak wygląda?           
  15. Czy muszę wykazywać dzieci starając się o zwrot podatku z Holandii?
  16. Ile kosztuje rozliczenie podatku z Holandii? Koszt rozliczenia Jarografu
  17. Kiedy skorzystam z pełnej ulgi podatkowej w Holandii?
  18. Do kiedy muszę rozliczyć się w Holandii?
  19. Ile wynosi rozłąkowe w Holandii?                      
  20. Kiedy mogę rozliczyć się wspólnie małżonkiem w Holandii?      
  21. Zaświadczenie o dochodach Holandia 2023/2024          
  22. Jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?
  23. Podwójne opodatkowanie
4.4/5 (25)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też