Strona główna 9 Holandia 9 Rozłąkowe Holandia

Rozłąkowe Holandia

sty 24, 2023

Wiele osób wyszykuje w Internecie frazę rozłąkowe Holandia. Rozłąkowe w Holandii to popularna wśród Polaków pracujących na terenie Holandii ulga podatkowa. W celu uzyskania rozłąkowego należy dokonać wspólnego zeznania podatkowego.

Rozłąkowe Holandia kiedy złożyć deklarację

Czas na rozliczenie

Rozliczyć podatek z Holandii można wykonać do 5 lat wstecz. O rozłąkowe również można starać się do 5 lat od zakończenia roku podatkowego, nawet jeśli rozliczenie podatku zostało złożone już indywidualnie. Ulga przysługuje szczególnie partnerom posiadającym niskie dochody.

Rozliczenie podatku

W momencie kiedy otrzymasz od swojego pracodawcy kartę podatkową jaaropgave oraz rozliczysz PIT 36 z załącznikiem ZG, w którym wykażesz przychód uzyskany za granicą możesz rozliczyć podatek z Holandii. Wspólne rozliczenie w Holandii to w rzeczywistości dwie osobne deklaracje, za które każdy z partnerów otrzyma swoją decyzję podatkową.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Rozliczenie online

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% online. Dzięki naszej aplikacji będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć.

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji. Każdą deklarację sporządza nasz specjalista, a dodatkowo możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku. A rozliczając podatek za pracę w roku ubiegłym warto pamiętać o tym, że na konto podatnika wpłynąć może także zwrot ubezpieczenia Holandia, czyli zorgtoeslag.

Konto na które wpłynie zwrot

Każdy z partnerów otrzyma zwrot podatku na swoje konto, które jest wprowadzone w urzędzie. Wprowadzenie konta jest osobną procedurą. Podatnik jak i partner fiskalny muszą mieć osobno potwierdzone konto w urzędzie. Nie ma możliwości wprowadzenia w Belastingdienst konta osoby trzeciej.

Rozliczenie rozłąkowe - Partner fiskalny

Kto może być partnerem fiskalnym i kiedy możliwe jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego ?

O rozłąkowe w Holandii można wnioskować dla partnerów fiskalnych . Partnerem fiskalnym nie musi być wyłącznie współmałżonek, osoby z notarialnym potwierdzeniem konkubinatu, również będą partnerami fiskalnymi, lub osoby posiadające zalegalizowany w gminie związek partnerski.

Partnerami fiskalnymi są też osoby posiadające wspólne dziecko lub będące współwłaścicielami domu. Partnerzy, którzy są dla siebie beneficjentami świadczeń emerytalnych mogą uzyskać rozłąkowe w Holandii.

Partnerstwo fiskalne rodzeństwa

Możliwe jest też aby partnerem fiskalnym był brat lub siostra. W tym przypadku należy spełnić dwa warunki. Muszą być zameldowani pod tym samym adresem co podatnik, ale musi być on inny niż adres rodziców. Rodzeństwo powinno też być współwłaścicielami mieszkania lub domu.

Jakiego zwrotu podatku może oczekiwać Twój partner fiskalny ?

Kwota rozłąkowego z roku na rok ulega systematycznym zmniejszaniu. Maksymalna kwota rozłąkowego w 2021 roku wyniosła 372€. Rozłąkowe w Holandii będzie wypłacane do 2022 roku włącznie i wyniesie wtedy 193€. Urząd skarbowy w Holandii planuje wycofanie tej ulgi podatkowej od 2023 roku.

Prawo do ulg a rozłąkowe w Holandii

Warunkiem koniecznym, aby uzyskać rozłąkowe w Holandii jest osiągnięcie nie więcej niż 10% dochodu poza granicami Holandii. A zatem, sumy dochodów partnerów fiskalnych muszą być w 90% osiągnięte na terenie Holandii. Urząd podatkowy musi zostać poinformowany o wysokości wszystkich przychodów zdobytych poza granicami Holandii. Aby udowodnić prawo do pełnej ulgi podatkowej należy złożyć wniosek do polskiego urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o dochodach.

Ważne, aby zaświadczenie o dochodach było wyraźne oraz nieprzerobione. Istotny jest tutaj poprawny kod kreskowy, który w każdym kolejnym roku jest inny. Poprawne zaświadczenie o dochodach za każdy rok jest dostępne w naszym komplecie dokumentów. Holenderski urząd skarbowy wymaga przedłożenia zaświadczenia o dochodach wypełnionego w polskim urzędzie skarbowym.

W przypadku niepoinformowania Urzędu o uzyskanych przychodach, wspólne rozliczenie z partnerem fiskalnym nie pracującym w Holandii zostanie odrzucone. Wysokie dochody jednego partnera fiskalnego osiągnięte poza Holandią mogą niekorzystnie wpłynąć na prawo do ulg i ulgę podatkową.

Przykład 1:

Jeśli zarobiłeś w Holandii 23 000 €, a w Polsce nie osiągnąłeś żadnego dochodu, zaś dochody twojego partnera fiskalnego w Polsce wyniosły 7 000 zł. To wspólnie z partnerem fiskalnym osiągnęliście 93,74 % dochodu na terenie Holandii. Przysługuje wam prawo do rozłąkowego.

Przykład 2:

Zarobiłeś w Holandii 25 000 €, twój dochód z Niemiec to 5 000€, dochody Twojego partnera fiskalnego w Polsce to 24 000 zł. wasz wspólny dochód w Holandii wyniósł zatem 70,90 %. Prawo do pełnej ulgi podatkowej nie przysługuje.

Numer podatkowy BSN

Jeżeli, masz już pewność, że wasze dochody poza Holandią nie przekraczają 10%. Kolejnym warunkiem, który partner fiskalny musi spełnić, żeby starać się o rozłąkowe w Holandii jest posiadanie numeru BSN. Burgerservicenummer w skrócie BSN to holenderski odpowiednik numeru PESEL (dawniej SoFi nummer - holenderski odpowiednik numeru NIP). Osobie pracującej w Holandii legalnie numer BSN zostaje nadany automatycznie. Podatnik może zawnioskować o nadanie numeru BSN dla partnera fiskalnego.

Do wniosku o nadanie numeru BSN w Holandii potrzebne będą: kopie dowodów osobistych twojego i partnera, akt małżeństwa na druku europejskim oraz zaświadczenie uzyskane w urzędzie gminy potwierdzające wspólne zameldowanie. Mieszkanie pod tym samym adresem jest warunkiem, który należy spełnić, aby móc wyrobić BSN dla partnera fiskalnego. Po nadaniu przez urząd numeru podatkowego BSN partner fiskalny będzie widoczny w systemie urzędu.

Decyzja podatkowa

Czas oczekiwania na wydanie decyzji i uzyskanie zwrotu podatku, według urzędu podatkowego, może wynieść nawet do 3 lat. Jednak zazwyczaj zwrot podatku udaje się otrzymać w ciągu od pół roku do roku. Po wydaniu decyzji holenderski urząd zleci zwrot podatku na wprowadzony w urzędzie numer konta bankowego. Z racji rozłąkowego osobną decyzję podatkową otrzyma zarówno podatnik, jak i partner fiskalny.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku i skorzystaniu z ulgi podatkowej jaką jest rozłąkowe, skorzystaj z pomocy naszego biura podatkowego i złóż odpowiednie dokumenty.

Jadąc do Holandii warto wiedzieć...

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie.

Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dodatku do Kinderbijslag - kindgebonden budget.

TimeTax rozliczenie wspólne z ulgą rozłąkową

TimeTax

Decydując się na pracę w Holandii warto pamiętać o możliwości uzyskania zwrotu podatku. Jednak to nie jest jedyne źródło dodatkowych środków w trakcie pracy w tym kraju. Każdy z legalnie zatrudnionych pracowników może odzyskać także środki wynikającego z opłacania ubezpieczenia na wypadek choroby.

Od lat odzyskaliśmy już setki tysięcy euro dla polskich pracowników w Holandii i innych krajów. Warto przekonać się o naszej skuteczności. Zebrana przez nas wiedza i doświadczenie przekładają się na zadowolenie naszych klientów.

4.8/5 (9)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też