Strona główna 9 Holandia 9 Burgerservicenummer (numer BSN) – dawny sofi numer

Burgerservicenummer (numer BSN) – dawny sofi numer

sty 23, 2023

bsn

Czym jest numer identyfikacji socjalno fiskalnej BSN w Holandii?

Numer BSN, dawny numer sofi (numer identyfikacji socjalno fiskalnej) to w tłumaczeniu na język polski, numer obsługi mieszkańca i składa się on z 9 cyfr.

Numer BSN jest holenderskim odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Jest nadawany obywatelom holenderskim, oraz cudzoziemcom przebywającym na terenie Holandii, dłużej niż 4 miesiące. Numer BSN służy do podatkowej identyfikacji danej osoby m. in rozliczania podatków starania się o dodatki.

Dlaczego posiadanie numeru BSN w Holandii jest tak ważne i czy jest on obowiązkowy?

Posiadanie numeru BSN w Holandii, nie jest obowiązkowe, ale znacznie ułatwia załatwianie spraw w holenderskich instytucjach, np. w urzędzie gminy (Gemente) i w urzędzie skarbowym.

Nadany numer BSN jest także istotny w przypadku chęci uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, starając się o zasiłki, , korzystając z opieki zdrowotnej, a nawet do zakupu lekarstw w aptece w Holandii.

Posiadanie numeru podatkowego w Holandii jest to warunek obowiązkowy dla cudzoziemca, chcącego podjąć legalną pracę zarobkową na terenie Holandii. Gdyż, nieposiadanie numeru BSN uniemożliwia pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz rozliczenie podatku dochodowego.

Jak uzyskać bsn w Holandii/

Wyrobienie BSN w Holandii

Pracownicy sezonowi otrzymują nadanie numeru podatkowego niezwłocznie po przyjeździe do kraju. Wystarczy po przyjeździe zgłosić się do gminy (Gemente) i wpisać się do ewidencji ludności jako nierezydent. Potrzebny będzie ważny dokument tożsamości.

Czas wyrabiania numeru podatkowego może się wydłużyć w przypadku osób, które zamierzają zameldować się w Holandii na dłużej, potrzebne będzie potwierdzenie zameldowania w Holandii z właściwego urzędu gminy (Gemente). Aby uzyskać numer BSN we właściwym urzędzie gminy należy złożyć wniosek i wpisać się do ewidencji ludności.

Jeżeli, zamierzasz zostać na dłużej w Holandii powinieneś się zameldować w gminie. Kiedy planujesz wyjazd z Holandii ponownie zgłoś się do urzędu właściwego dla twojej gminy, żeby się wymeldować i podać aktualny adres zameldowania. Pamiętaj, że w przypadku kiedy urząd nie będzie znał twojego adresu zameldowania rozliczenie podatku nie będzie możliwe, a deklaracja nie zostanie wzięta w opracowanie.

Zanim odwiedzisz gminę w celu zameldowania i nadania BSN umów się na wizytę telefonicznie.

Nie ma możliwości o wnioskowania o numer BSN przez Internet ani telefonicznie.

Wyrobienie numeru BSN dla partnera fiskalnego

Jest możliwość, aby nadać numer podatkowy dla małżonka niepracującego w Holandii. Korzystne jest to w przypadku kiedy masz prawo do tzw. rozłąkowego lub w przypadku ubiegania się o zasiłek na dzieci.

Co to jest rozłąkowe? To popularna wśród Polaków pracujących w Holandii ulga podatkowa. Warunkiem koniecznym jest posiadanie partnera fiskalnego, a wspólne dochody spoza Holandii nie przekraczają 10%. Aby uzyskać BSN dla partnera fiskalnego. Do wniosku o nadanie numeru BSN potrzebne będą: kopie dowodów osobistych twojego i partnera, akt małżeństwa na druku europejskim oraz zaświadczenie uzyskane w urzędzie gminy potwierdzające wspólny adres zamieszkania w kraju. Mieszkanie pod tym samym adresem jest warunkiem, który należy spełnić, aby móc wyrobić BSN dla partnera fiskalnego. Jeżeli staramy się o wyrobienie numeru BSN dla małżonka do wniosku należy dołączyć akt ślubu.

Po nadaniu przez urząd numeru podatkowego BSN partner fiskalny będzie widoczny w systemie urzędu.

Wyrobienie numeru BSN dla dzieci

W wypadku gdy dziecko urodziło się w Holandii numer BSN zostaje mu nadany automatycznie. Istnieje możliwość ubiegania się o nadanie BSN dla dzieci cudzoziemców. Jakie dokumenty będą potrzebne? Akt urodzenia dzieci, dowód osobisty każdego z rodziców i dziecka. Numer bsn może zostać nadany dzieciom automatycznie w momencie ubiegania się o zasiłek na dzieci (kinderbijslag) w Holandii.

Nadany numer BSN przyjdzie pocztą na adres podany we wniosku.

Burgerservicenummer  bsn

Jakie dokumenty potrzebne są do zawnioskowania o nadanie BSN w Holandii?

Przez pracownika

  • dowód osobisty lub kopia innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
  • umowa najmu lub akt własności nieruchomości na terenie Holandii (dla osób zameldowanych i przebywających na terytorium Holandii ponad 4 miesiące)

Przez partnera fiskalnego

  • kopie dowodów osobistych małżonków
  • kopia nadania bsn małżonka
  • kopia aktu małżeństwa na druku europejskim
  • potwierdzenie wspólnego zameldowania

Dla dziecka

  • akt urodzenia dziecka
  • kopie dowodów osobistych rodziców

Rozliczenie podatku także online

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% online. Na stronie timetax.pl znajdziesz link do rozliczenia przez Internet (także w aplikacji). Uzupełnij formularz online, w tym uzupełnij swoje dane kontaktowe wraz z niezbędnymi dokumentami. Wpisanie tych danych pozwoli nam na wykonanie poprawnego rozliczenia. W przypadku braku jakiegoś dokumentu otrzymasz od nas wiadomość e-mail lub powiadomienie na swoim koncie klienta. Po zalogowaniu będziesz miał dostęp do swojego konta klienta. Dzięki naszej usłudze będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć.

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji. Każdą deklarację sporządza nasz specjalista, a dodatkowo możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku. A rozliczając podatek za pracę w roku ubiegłym warto pamiętać o tym, że na konto podatnika wpłynąć może także zwrot ubezpieczenia Holandia, czyli zorgtoeslag

Jadąc do Holandii warto wiedzieć…

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie.

Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dodatku do Kinderbijslag – kindgebonden budget.

TimeTax

Od lat odzyskaliśmy już setki tysięcy euro dla polskich pracowników w Holandii i innych krajów. Warto przekonać się o naszej skuteczności. Zebrana przez nas wiedza i doświadczenie przekładają się na zadowolenie naszych klientów.

4.4/5 (13)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też