Strona główna 9 Holandia 9 Koszty życia w Holandii

Koszty życia w Holandii

sty 18, 2023

Holandia, choć właściwie powinniśmy nazywać to państwo Królestwem Niderlandów, to niewielki kraj położony w zachodniej Europie. Wielu Polaków decyduje się na pracę w państwie wiatraków, jak utarło się mówić. Koszty życia w Holandii podzielmy na potrzeby tego artykułu na trzy części: mieszkanie, żywność oraz środki lokomocji.

Jakie są koszty utrzymania?

Gdy podejmujemy zatrudnienie za granicą, bez względu na to czy będą to Niemcy, Austria, Holandia, Belgia czy na przykład Szwecja, zaczynamy się zastanawiać, jak wysokie są tam koszty życia. Jak wygląda to w Królestwie Niderlandów?

Koszty życia w Holandii - mieszkanie

Mieszkanie

Pracując z dala od domu musimy liczyć się z tym, iż będziemy musieli ponosić koszty zakwaterowania. W takiej sytuacji stajemy przed dylematem: czy wynajmować całe mieszkanie czy może tylko jeden pokój? Wszystko zależy, tak naprawdę, od tego, jaką część zarobków chcemy przeznaczyć na wynajem i czy chcemy korzystać z mieszkania sami czy może z innymi ludźmi.

Mieszkania w Holandii możemy szukać na dwa sposoby: na własną rękę lub przez agencję nieruchomości. Prawdopodobnie w każdym kraju zlecenie tego agencji będzie nas kosztować więcej, trzeba będzie bowiem opłacić prowizję dla takiej firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego mieszkania.

Co więcej wynajem pokoju także będzie o wiele bardziej opłacalny, choć będziemy musieli przyzwyczaić się do obecności innych, na początku, całkowicie dla nas obcych ludzi.

Jak wyglądają jednak ceny wynajmu w Holandii? Za pokój zapłacimy średnio 350-550 euro. Kawalerka to wydatek 600-1000 euro, zaś większe mieszkanie to koszt nawet 1300 euro miesięcznie.

Żywność

Koszty życia w Holandii, ale także w innym kraju to w dużej mierze koszty żywności. Jak sytuacja wygląda zatem, jeśli chodzi o ceny jedzenia? Jak to zwykle w życiu bywa – to zależy 🙂

Jeśli zdecydujemy się na zakupy w małym, osiedlowym sklepie, musimy liczyć się z tym, że artykuły żywnościowe będą tam droższe, niż w dużym supermarkiecie. Do stosunkowo najtańszych wielkopowierzchniowych sklepów w Holandii należą Lidl oraz Aldi.

Ceny, które musimy zapłacić za poszczególne produkty mogą różnić się w zależności od tego, w jakiej części Holandii będziemy je kupować. Najdrożej będzie w miejscowościach turystycznych i dużych miastach. Ceny za przykładowe produkty żywnościowe:

  • Chleb tostowy: 1,50 euro
  • Kawa: 2,00 euro
  • Wędliny 100 g: 1,50 euro
  • 10 jaj: 1,80 euro
  • Mleko 1,5%, 1 l: 1,30 euro
koszty życia w holandii - żywność

Transport

Nie od dziś wiadomo, że symbolem Niderlandów, oprócz wiatraków, są rowery. To właśnie transport publiczny dominuje w tym kraju. Są to przede wszystkim jednoślady, którymi podróżuje zdecydowana większość osób. Jeśli nie mamy własnego roweru, równie dobrze możemy sobie taki pojazd wynająć na mieście.

Aktualnie ceny za litr benzyny to z reguły około 2 euro. Należy pamiętać również o tym, że utrzymanie średniej klasy samochodu w Holandii kosztuje miesięcznie nawet 700 euro!

Środki komunikacji miejskiej także nie należą do najtańszych. Jednorazowy bilet może kosztować 2-4 euro. Fakt jest zatem taki, że ceny te są o wiele większe od tych w Polsce.

koszty życia w Holandii

Podsumowanie

Koszty życia w Holandii nie są małe. Decydując się na pracę w tym kraju, musimy liczyć się z tym, że część zarobków z naszej pracy będziemy musieli przeznaczyć na utrzymanie. Ceny jedzenia czy mieszkania mogą być wyższe niż ma to miejsce w Polsce. Z kolei w przypadku komunikacji, wydatki będą sporo wyższe. Najlepiej więc zaopatrzyć się w “bilet” na rower i ulicami Holandii pędzić właśnie na jednośladzie.

By zmniejszyć nieco koszty życia w Holandii, możemy skorzystać z różnych ulg podatkowych, które oferuje nam ten kraj. W ten sposób możemy choć w małym stopniu zmniejszyć koszty życia.

Jadąc do Holandii warto wiedzieć…

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dodatku do Kinderbijslag – kindgebonden budget.

Koszty życia w holandii rozliczenie podatku

TimeTax

Decydując się na pracę w Holandii warto pamiętać o możliwości uzyskania zwrotu podatku. Jednak to nie jest jedyne źródło dodatkowych środków w trakcie pracy w tym kraju. Każdy z legalnie zatrudnionych pracowników może odzyskać także środki wynikającego z opłacania ubezpieczenia na wypadek choroby. Od lat odzyskaliśmy już setki tysięcy euro dla polskich pracowników w Holandii i innych krajów. Warto przekonać się o naszej skuteczności. Zebrana przez nas wiedza i doświadczenie przekładają się na zadowolenie naszych klientów.

4.3/5 (15)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też