Strona główna 9 Holandia 9 UWV Holandia

UWV Holandia

gru 23, 2022

Państwa Europejskie wspierają osoby, które straciły zatrudnienie, jest tak także w Holandii osoby pracujące tam mogą w razie niepowodzenia liczyć na pomoc UWV, czyli Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen. Jest to urząd który znajduje się w niemalże każdym większym mieście w Holandii. UWV posiada szeroki zakres uprawnień, jedną z najistotniejszych jest to instytucja z którą powinna “zaprzyjaźnić” się każda osoba poszukująca pracy.

Każda osoba poszukująca pracy w Holandii, powinna w pierwszej kolejności zarejestrować się w UWV jako osoba poszukująca pracy. Urząd weryfikuje czy należy nam się zasiłek dla bezrobotnych.

UWV Holandia zasiłek dla bezrobotnych

Kto i kiedy ma prawo otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych:

Zasiłek dla bezrobotnych WW (Werkloosheidswet Uitkering) przysługuje osobom, które utraciły zatrudnienie oraz spełniają następujące warunki:

  • mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni (przez ostatnie 36 tygodni),
  • osoba musi zostać zwolniona przez pracodawcę (nie może się sama zwolnić z pracy),
  • wyrazić gotowość do podjęcia nowej pracy,
  • posiadać ważny dowód osobisty, oraz ostatnią umowę o pracę i kilka ostatnich odcinków z wypłat (salarisów).

We wcześniejszych latach trzeba było mieć zameldowanie na terenie Holandii. Obecnie można się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych nie mając zameldowania.

UWV Holandia jakie dokumenty złożyć

Jakie dokumenty należy przygotować by uzyskać zasiłek dla bezrobotnych?

Dokumenty które należy przedstawić podczas rejestracji w urzędzie UWV, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych:

  • ważny dowód osobisty lub paszport
  • kopia nadania numeru BSN
  • aktualną polisę ubezpieczeniową
  • dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia w Holandii – np umowy o pracę

Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych jest obliczony na podstawie wcześniej otrzymywanych dochodów. Holenderski zasiłek dla bezrobotnych wynosi od 75 % do 70% wcześniejszej wypłaty, nie może natomiast przekroczyć sumy ok. 2800 € miesięcznie.

Zatem wysokość zasiłku ma zapewnić środki na przeżycie w okresie kiedy szukamy pracy. Kwota zasiłku nie jest wygórowana, jednak warto się o nią starać.

Kto może uzyskać zasiłek z UWV

Jaki jeszcze zasiłek wypłaca UWV?

Zasiłek dla bezrobotnych to nie jedyny zasiłek o który można wnioskować do UWV, np w razie wypadku w pracy można wnioskować przykładowo o zasiłek Ziektewet-uitkering. Tutaj procedura jest bardziej złożona i często pracodawcy pomagają w uzyskaniu tego zasiłku. W pierwszej kolejności należy zgłosić zachorowanie przez formularz zgłoszeniowy online.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Druk PDU E301 - klucz do uzyskania świadczeń

Formularz PDU - E 301 aby otrzymać ten dokument należy złożyć wniosek właśnie w UWV. Druk E 301 jest to ważny dokument na terenie całej unii europejskiej, dokument ten umożliwia wykazanie przepracowanych lat na terenie Holandii, w każdym innym kraju na terenie unii europejskiej.

Oznacza to, że mając ten dokument zakończywszy pracę na terenie Holandii możemy się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych i otrzymać świadczenie z innego kraju, np w Polsce. Wysłanie formularza, tzn. wniosku o wydanie druku E 301 jest stosunkowo proste, wymaga jednak odtworzenia wszystkich danych dot. zatrudnienia na terenie NL.

Podsumowanie - czym jest zasiłek dla bezrobotnych

By skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych w Holandii nie musisz posiadać meldunku na terenie tego kraju. Istotne jest jednak, ze jeżeli sam zrezygnujesz z posiadanej pracy prawo do przyznania Ci świadczenia nie będzie Ci przysługiwać. Jeżeli więc na skutek decyzji swojego pracodawcy straciłeś zatrudnienie zarejestruj się w Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen.

Formularz PDU E301 potwierdza przepracowany czas na ternie Niderlandów, dzięki niemu uzyskasz formalne potwierdzenie okresów w jakich byłeś zatrudniony w Holandii do emerytury, renty lub właśnie w przypadku potrzeby złożenia wniosku/formularza o świadczenie dla bezrobotnych.

Zasiłki w Holandii

Gdzie znaleźć ważne informacje?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć wyruszając do pracy za granicą?

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Co podatnik powinien wiedzieć o karcie podatkowej jaaropgaaf.

TimeTax - zwrot podatku od wynagrodzenia

Skontaktuj się z nami, od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Ten czas zaowocował, doświadczeniem, które przekłada się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.

Jeżeli przekazany przez Twojego pracodawcę jaaropgaaf zagubił się w domowym archiwum lub po prostu go nie utrzymałeś nie przejmuj się! Skontaktuj się z nami pod numerem 774 455 030 lub zleć nam odzyskanie karty podatkowej.

Zanim powierzysz nam realizację odzyskania podatku sprawdź czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatki z Holandii.

4.7/5 (9)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też