Państwa Europejskie wspierają osoby, które straciły zatrudnienie, jest tak także w Holandii osoby pracujące tam mogą w razie niepowodzenia liczyć na pomoc UWV, czyli Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen. Jest to urząd który znajduje się w niemalże każdym większym mieście w Holandii. UWV posiada szeroki zakres uprawnień, jedną z najistotniejszych jest to instytucja z którą powinna “zaprzyjaźnić” się każda osoba poszukująca pracy.
Każda osoba poszukująca pracy w Holandii, powinna w pierwszej kolejności zarejestrować się w UWV jako osoba poszukująca pracy. Urząd weryfikuje czy należy nam się zasiłek dla bezrobotnych.
Kto i kiedy ma prawo otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych:
Zasiłek dla bezrobotnych WW (Werkloosheidswet Uitkering) przysługuje osobom, które utraciły zatrudnienie oraz spełniają następujące warunki:
- mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni (przez ostatnie 36 tygodni),
- osoba musi zostać zwolniona przez pracodawcę (nie może się sama zwolnić z pracy),
- wyrazić gotowość do podjęcia nowej pracy,
- posiadać ważny dowód osobisty, oraz ostatnią umowę o pracę i kilka ostatnich odcinków z wypłat (salarisów).
We wcześniejszych latach trzeba było mieć zameldowanie na terenie Holandii. Obecnie można się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych nie mając zameldowania.
Jakie dokumenty należy przygotować by uzyskać zasiłek dla bezrobotnych?
Dokumenty które należy przedstawić podczas rejestracji w urzędzie UWV, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych:
- ważny dowód osobisty lub paszport
- kopia nadania numeru BSN
- aktualną polisę ubezpieczeniową
- dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia w Holandii – np umowy o pracę
Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
Zasiłek dla bezrobotnych jest obliczony na podstawie wcześniej otrzymywanych dochodów. Holenderski zasiłek dla bezrobotnych wynosi od 75 % do 70% wcześniejszej wypłaty, nie może natomiast przekroczyć sumy ok. 2800 € miesięcznie.
Zatem wysokość zasiłku ma zapewnić środki na przeżycie w okresie kiedy szukamy pracy. Kwota zasiłku nie jest wygórowana, jednak warto się o nią starać.
Jaki jeszcze zasiłek wypłaca UWV?
Zasiłek dla bezrobotnych to nie jedyny zasiłek o który można wnioskować do UWV, np w razie wypadku w pracy można wnioskować przykładowo o zasiłek Ziektewet-uitkering. Tutaj procedura jest bardziej złożona i często pracodawcy pomagają w uzyskaniu tego zasiłku. W pierwszej kolejności należy zgłosić zachorowanie przez formularz zgłoszeniowy online.
Druk PDU E301 – klucz do uzyskania świadczeń
Formularz PDU – E 301 aby otrzymać ten dokument należy złożyć wniosek właśnie w UWV. Druk E 301 jest to ważny dokument na terenie całej unii europejskiej, dokument ten umożliwia wykazanie przepracowanych lat na terenie Holandii, w każdym innym kraju na terenie unii europejskiej.
Oznacza to, że mając ten dokument zakończywszy pracę na terenie Holandii możemy się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych i otrzymać świadczenie z innego kraju, np w Polsce. Wysłanie formularza, tzn. wniosku o wydanie druku E 301 jest stosunkowo proste, wymaga jednak odtworzenia wszystkich danych dot. zatrudnienia na terenie NL.
Podsumowanie – czym jest zasiłek dla bezrobotnych
By skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych w Holandii nie musisz posiadać meldunku na terenie tego kraju. Istotne jest jednak, ze jeżeli sam zrezygnujesz z posiadanej pracy prawo do przyznania Ci świadczenia nie będzie Ci przysługiwać. Jeżeli więc na skutek decyzji swojego pracodawcy straciłeś zatrudnienie zarejestruj się w Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen.
Formularz PDU E301 potwierdza przepracowany czas na ternie Niderlandów, dzięki niemu uzyskasz formalne potwierdzenie okresów w jakich byłeś zatrudniony w Holandii do emerytury, renty lub właśnie w przypadku potrzeby złożenia wniosku/formularza o świadczenie dla bezrobotnych.
Gdzie znaleźć ważne informacje?
Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć wyruszając do pracy za granicą?
Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Co podatnik powinien wiedzieć o karcie podatkowej jaaropgaaf.
TimeTax – zwrot podatku od wynagrodzenia
Skontaktuj się z nami, od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Ten czas zaowocował, doświadczeniem, które przekłada się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.
Jeżeli przekazany przez Twojego pracodawcę jaaropgaaf zagubił się w domowym archiwum lub po prostu go nie utrzymałeś nie przejmuj się! Skontaktuj się z nami pod numerem 774 455 030 lub zleć nam odzyskanie karty podatkowej.
Zanim powierzysz nam realizację odzyskania podatku sprawdź czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatki z Holandii.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy